B72210S2461K101
Mfr.Part #:
B72210S2461K101
Datasheet:
Description:
Varistors Radial Through Hole 120 pF 70 J Voltage Rating (AC):460 V Voltage Rating (DC):615 V
ParameterValue
Capacitance120 pF
Voltage Rating (DC)615 V
Tolerance10 %
Width12 mm
TerminationRadial
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Voltage Rating (AC)460 V
Composition(Kit Type)Metal Oxide
Height15 mm
Depth7.7 mm
Lead Pitch7.5 mm
REACH SVHCUnknown
Contact PlatingTin
Lead/Base StyleRadial
Current Rating25 A
Max Voltage Rating (DC)615 V
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 11 months ago)
Clamping Voltage1.24 kV
Varistor Voltage750 V
Max Voltage Rating (AC)460 V
Max Surge Current3.5 kA
Energy70 J
ESD ProtectionNo
Clamping Current25 A
Voltage Tolerance10 %